BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

Yerli tasarım ve üretim kontrol panellerimiz ile binalarınız ve tesislerinizdeki tüm sistemlere yönelik otomasyon ve bina yönetim sistemleri kuruyoruz. Kullanmış olduğumuz cihazlara ve sistemlere 10 yıl çalışma garantisi veriyoruz.

Bina yönetim sisteminiz ile binadaki elektrik, mekanik sistemlerinizi grafik ve resimler üzerinden izleyebilir ve komutlarınız iletebilirsiniz. Bilgisayar, tablet, cep telefonu ve internet üzerinden uzaktan güvenli şekilde bağlantı yapabilirsiniz. Dilerseniz evinizi ofisinizi özelleştirebilir ve sesli komutlarla zaman kazanabilirsiniz. Evinize geldiğinizde zile basanların, arayanların mesajlarını dinletebilir, postanız varsa söyleyebilir, istediğiniz saatte uyandırabilir, jakuzinizi istediğiniz sıcaklıkta doldurup hazırlayabilir, istediğiniz konuda haberleri, emaillerinizi iletebilir, TV, Radyo açabilir ve kanalları değişebilir. Oda duvar renginden, aydınlık miktarına, güvenlikten havalandırmaya kadar her noktayı kontrol edebilirsiniz.

Ofis binası otopark otomasyonu örneği;

İstanbulda yapılan ofis binasının arsası geniş deyildir ve özel otopark otomasyonu çözümü talebi oldu. Zeminden aşağıda 6 kattan oluşan otoparka araçların 3 adet asansör ile gitmesi gerekmektedir. Yine alan darlığı nedeni ile asansörlere giden yol tek yön tutulmuş ve giriş çıkışlar aynı yoldan yapılmaktadır. Otomasyonsuz şekilde kullanılması durumunda kaos kaçınılmazdır. Burada sorunu çözen ve başarıyla uygulanan otomasyon sistemi ve senaryosu şu şekidedir. Bina Ofis binasıdır ve her firmanın otoparkının katı belirlenmiştir.. Sisteme araç tanıma sistemi entegre edilmiştir. Firmalar yönetime otoparklarına girecek araç listesni vermiş ve sisteme tanımlanmıştır. Bildirilmeyenler ve misafir araçlar misafir katına gidecektir. Araç tanıma sistemi, araçları yönlendirecek ışık sistemi ve asansörlerin kontrolü bina yönetim sistemi ile entegre edilmiştir.. Asansörlerin yazılımları, araç tanıma sistemi yazılımı ve bina yönetim sistemi yazılımı özel ara yazılımlar yazılarak birbirine entegre edildi. Senaryo şu şekilde işlemektedir. Girişe gelen aracı sistem tanır ve otoparkının hangi katta olduğunu bilmektedir. Asansörlerde çıkışa gidecek araç olup olmadığınıda bilir. Çünkü kapı dahil asansörlerin kontrolü tamamen sistemdedir. Asansörler ve ara yol müsait ise gelen araca yeşil ışık yakılıp asansöre ilerlemesi sağlanır. Bu sırada en yakın asansör bu aracı almak üzere yukarı yönlendirilir. Araç kapısı açılan asansöre girer ve asansör otoparkının olduğu kata gelerek kapısını açar. Araç asansörden çıktığında asansör yeni göreve hazırdır. Otopark katlarında asansör önlerinde araç trafiği oluşmaması için yine ışıklarla yönlendirme vardır. Otomasyon sistemi ile otopark sorunu aşılmış ve güvenli şekilde çalışmaya devam etmektedir.